جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
»   سیاسی  »   توافق هسته ای باید به مجلس بیاید/ احتمال توافق زیاد نیست
192 بازدید
28 خرداد 1394 , ساعت 18:35

بروجردی در گفتگو با مهر:

توافق هسته ای باید به مجلس بیاید/ احتمال توافق زیاد نیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بر اساس مصوبه اخیر این کمیسیون، توافق هسته ای نهایی باید به تصویب مجلس برسد، گفت: به دلیل زیاده خواهی طرف مقابل، احتمال توافق نهایی زیاد نیست.

علاءالدین بروجردی در گفتگو با خبرنگار مهر،  با اشاره به مصوبه عصر دیروز کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مبنی بر اصلاح طرح «الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای ملت ایران» و نیز تصویب در اولویت قرار گرفتن این طرح در جلسه صبح امروز مجلس، اظهار داشت: آنچه امروز در مجلس تصویب شد، در واقع اولویت دادن به بررسی این طرح نمایندگان بوده است تا بتوانیم در جلسه یکشنبه هفته آینده صحن علنی مجلس، جزئیات آن را بررسی و تصویب کنیم و آن را به قانون تبدیل کنیم.

وی  با اشاره به وفاق کامل شکل گرفته در مجلس درباره مسئله هسته ای و همداستانی فراکسیونهای مختلف مجلس در این رابطه تصریح کرد: این نشان می دهد که مسئله هسته ای در جمهوری اسلامی ایران به یک عزم ملی تبدیل شده است.

بروجردی با اشاره به محتوای طرح اصلاح شده کمیسیون امنیت ملی درباره صیانت از دستاوردهای هسته ای افزود: این طرح یک ماده واحده و دو تبصره دارد که با توجه به اهمیت بحث تحریم ها، در ماده واحده آن، ضرورت لغو یکپارچه همه تحریم ها در روز توافق مورد تاکید قرار گرفته است؛ بر این اساس، در روز انجام توافق همه تحریم ها باید به صورت یکجا و نه تفکیک شده برداشته شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در ماده واحده همچنین با توجه به اهمیت حفظ محدوده های امنیتی و مراکز نظامی و حساس ما و نیز حریم دانشمندان هسته ای که سرمایه های ملی ما هستند، تاکید شده است که طرف مقابل نباید انتظار داشته باشد و نباید اجازه داده شود که به این اماکن و افراد دسترسی پیدا کنند و قصد بازدید داشته باشند؛ همچنین در بند دیگری از ماده واحده این طرح، بحث عدم محدودیت در انجام هرگونه فعالیت علمی و تحقیق و توسعه در حوزه هسته ای تصریح شده است.

مجلس با توافق دارای اشکال برخورد خواهد کرد

بروجردی گفت: در یکی از تبصره های این طرح آمده است که باید میان آنچه که توافق شده و قانون اساسی و منافع ملی ما تطبیق صورت بگیرد؛ یعنی توافق هسته ای باید به مجلس بیاید و مجلس با بررسی آن بر اساس قانون اساسی و دیگر مصوبات قانونی خود ازجمله این طرح، آن توافق را تایید یا رد کند؛ اگر تایید شد که ما نیز حامی توافق خوب هستیم و اگر هم اشکال داشت، حتماً مجلس برخورد خواهد کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: از دیگر نکات مهم در تبصره های این طرح نیز این است که وزیر امورخارجه موظف شده است، هر شش ماه یک بار گزارش روند تحولات مذاکرات و برنامه های هسته ای را به کمیسیون امنیت ملی ارائه دهد.

وی درباره میزان احتمال دستیابی به توافق هسته ای در موعد تعیین شده تصریح کرد: من بدون اینکه بخواهم درصدی برای احتمال توافق تعیین کنم، می توانم بگویم که احتمال توافق بالا نیست و این به دلیل زیاده خواهی طرف مقابل و مقاومت ماست.

بروجردی با بیان اینکه باید همه گزینه ها را مد نظر داشت، عنوان کرد: حداقل در این دوره ما به دنیا ثابت کردیم که اهل جنگ و زورگویی نبوده ایم و نیستیم و اهل منطق و تعامل هستیم؛ بدون تردید امروز دیدگاه جهانی نسبت به جمهوری اسلامی تغییر کرده است.

خبرگزاری مهر

موضوعات مرتبط سیاسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ادعاهای طرف آمریکایی درباره تمدید تحریم‌های ده ساله علیه ایران را از اشکالات توافق هسته‌ای دانستند که بر اثر عجله برای زودتر رسیدن به توافق و در نتیجه غفلت از جزئیات روی...
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از صداو سیما محمد جواد ظریف پس از ورود به لوکزامبورگ درباره روند نگارش متن توافقنامه نهایی هسته‌ای با اشاره به تلاش تیم مذاکره‌کننده ایران بعد از گفتگوهای لوزان اظهار داشت: همچنان اختلافاتی باقی...
به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: دیروز در آسمان ایران اسلامی دو فریاد بلند طنین‌انداز شد؛ فریاد...
به گزارش خبرنگار مهر، متن کامل طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران که در کمیسیون امنیت ملی مورد اصلاح قرار گرفته و فوریت آن امروز به تصویب نمایندگان در صحن علنی رسید، به شرح ذیل...

برچسب های مرتبط

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ادعاهای طرف آمریکایی درباره تمدید تحریم‌های ده ساله علیه ایران را از اشکالات توافق هسته‌ای دانستند که بر اثر عجله برای زودتر رسیدن به توافق و در نتیجه غفلت از جزئیات روی...
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی مروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی درخواست ۵۰ نفر از نمایندگان برای اولویت در بررسی طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران در دستور کار مجلس قرار گرفت. علاءالدین بروجردی...
دنیای موتورسیکت های
 • دنیای سیاست

 • طراحی فوق العاده ویلا

  طراحی فوق العاده ویلا

  طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا
  گزارش تصویری - خانه و باغ
 • نظر سنجی

  عملکرد شهردار خرامه را در سال 1396 چگونه ارزیابی میکنید؟

  مشاهده نتایج

  Loading ... Loading ...
 • آخرین خبرها

 • موضوعات

 • تبلیغات خبر خِرامه
 • اجتماعی

 • تارنمای خبر خِرامه