جمعه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
»   اقتصادی  »   بازگشایی پرونده ورود تعاون به بورس/ چراغ سبز بورسی‌ها به تعاون
185 بازدید
28 خرداد 1394 , ساعت 18:02

تعاونی‌ها فرابورسی می‌شوند؛

بازگشایی پرونده ورود تعاون به بورس/ چراغ سبز بورسی‌ها به تعاون

پس از سال‌ها، دوباره پرونده ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه کشور بازگشایی شده و با وعده‌های مسئولان بورس، قرار است مشکلات فرابورسی شدن تعاونی‌ها حل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پرونده ورود تعاونی ها به بازار سرمایه پس از سال ها مسکوت ماندن، دوباره بازگشایی شد و این روزها زمزمه ورود بخش تعاون به بازار سرمایه کشور دوباره شنیده می شود و این بار مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار و بخش تعاون کشور به طور جدی در مورد آن مذاکراتی را انجام داده اند.
این در حالی است که بازار سرمایه کشورمان این روزها حال و روز خوشی ندارد و در انتظار تصمیمات و حمایت های جدی و جدید برای بهبود شرایط است و شاید مسئولان بورسی انتظار دارند تا با انعکاس جرقه ورود تعاون به بورس، نور امیدی در بازار سرمایه شعله ور شود و سهامداران به روزهای رونق بورس امیدوار شوند.
ورود تعاون به بازار سرمایه کلید خورد

ورود بخش تعاون کشور از سالها پیش و قبل از ادغام وزارت تعاون با دو وزارتخانه دیگر مطرح بوده است و البته هیچگاه مسئولان بورس در دوران قبلی نسبت به ورود تعاونی ها به بازار سرمایه کشورمان روی خوش نشان ندادند و شرایط تعاونی ها را برای ورود به بازار سرمایه مناسب ارزیابی نکردند.
اولین نشست تعاونی ها و بورسی ها در حالی برگزار شده است که پیش از این چالش های جدی میان این دو برای بورسی شدن تعاونی ها وجود داشت، به طوریکه مشکلات قانونی در راس بود و عدم تابعیت از قانون تجارت به عنوانی یکی از شروط جدی مطرح بود.

چراغ قرمز ورود تعاون به بورس چه زمانی سبز می شود؟

البته هنوز چرا قرمز ورود تعاونی ها به بورس سبز نشده است، اما براساس قانون برنامه پنجساله پنجم کشور و اصل ۴۴ قانون اساسی، تعاونی ها برای ورود به بورس الزام دارند و بورسی ها هم باید شرایط را برای ورود آنها به بازار سرمایه فراهم کنند.

پیش از این هم تعاونی ها که امیدوار بودند بتوانند با نام تعاونی سهامی عام وارد بورس شوند تلاش کردند تا شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را به تعاونی های سهامی عام تبدیل کنند، اما این موضوع نیازمند همراهی مجلسیان بود که انجام نشد.
در واقع این موضوع در بین نمایندگان مجلس مطرح و آنها در نهایت با شنیدن نظرات وزارت تعاون و همچنین بررسی های خود و استفساریه ای که تهیه کرده بودند تمایلی از خود برای دادن رای مثبت به سهامی عام شدن تعاونی ها نشان ندادند.

در نهایت با تمام تلاش وزارت تعاون وقت، مجلسیان دست رد به سینه تعاونی ها زدند و اعلام کردند که با تعاونی سهامی عام شدن شرکت های سرمایه گذاری استانی موافق نیستند. این موضوع البته واکنش مسئولان ارشد وزارت تعاون را در پی داشت.
یکی از انتقاداتی که در همان زمان مطرح بود این بود که نرم افزارهای بورس برای پذیرش تعاونی ها آماده نبود، گرچه این مشکل هنوز هم تاحدودی پابرجا است، اما خود مسئولان بورس این موضوع را قبول نداشتند و آن را جزو مسائل پیش پا افتاده که تعاونی ها مطرح می کردند، قلمداد کردند.

از حرف تا عمل بورسی شدن تعاون
به هر حال چند روز اولین نشست بخش تعاون و مقامات سازمان بورس برای فراهم شدن شرایط ورود تعاونی ها به بازار سرمایه برگزار شد. در این نشست محمد فطانت رئیس سازمان بورس و مسئولان اتاق تعاون حضور داشتند.

براین اساس به نظر می رسد شمارش معکوس برای ورود اولین تعاونی ها به بازار سرمایه آغاز شده است؛ به طوری که رئیس اتاق تعاون ایران پیش از این، مذاکره با سازمان بورس برای انجام این مهم را مثبت ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرده بود که تعاونی های فعال و خوش نام وارد بازار سرمایه شوند.

حال قرار است که در مرحله اول تعاونی‌ها در بازار فرابورس پذیرش شده و با رایزنی‌های تعاونی ها آنان جذب بازارهای برتر شرکت بورس اوراق بهادار تهران شوند. مسئولان اتاق تعاون اعلام کرده اند که با جدیت ورود تعاونی ها به بورس کشور را دنبال می کنند. از سوی دیگر مسئولان تعاون مطرح می کنند که ساختار بورس برای حضور تعاون نیاز به اصلاح دارد.
محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم اعلام کرده است که ورود تعاونی ها به بازار سرمایه پس از رفع موانع قانونی و طی مراحل پذیرش اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر هم راهکارهای ورود تعاون به بازار سرمایه و بررسی های قانونی آن در حال انجام است.
در عین حال رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ورود تعاونی ها به بازار سرمایه را مستلزم اصلاح بخشی از قانون عنوان کرده و گفته است: برای ایجاد تنوع بیشتر در بازار سرمایه ورود تعاونی ها اثربخش خواهد بود.

خبرگزاری مهر

موضوعات مرتبط اقتصادی

به گزارش خبرنگار مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز پنجشنبه در بازار ۹۰۶ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۰۳ هزارتومان، نیم سکه ۴۵۷ هزارتومان، ربع سکه ۲۴۹ هزارتومان و سکه گرمی ۱۷۰ هزارتومان...
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا نعمت‌زاده در خصوص پاسخ منفی رئیس کل بانک مرکزی به درخواست تسویه حساب وام‌گیرندگان ارزی با نرخ روز گشایش گفت: با توجه به اینکه قبل از صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی فعال بوده و...
به گزارش خبرنگار مهر، دور جدید مذاکرات برقی جمهوری اسلامی ایران و سوریه امروز با حضور حمید چیت چیان و عماد حنیف وزرای نیرو و برق دو کشور به میزبانی تهران برگزار شد. حمید چیت چیان در حاشیه برگزاری این مذاکرات...
به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه نگاه یک سیما ساعت ۲۲ و ۵۰ دقیقه شنبه شب، میزبان محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهد بود. قرار است در این برنامه آخرین تحولات، مسائل، برنامه ها و اقدامات وزارت صنعت، معدن...

برچسب های مرتبط

دنیای موتورسیکت های
 • دنیای سیاست

 • طراحی فوق العاده ویلا

  طراحی فوق العاده ویلا

  طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا طراحی فوق العاده ویلا
  گزارش تصویری - خانه و باغ
 • نظر سنجی

  عملکرد شهردار خرامه را در سال 1396 چگونه ارزیابی میکنید؟

  مشاهده نتایج

  Loading ... Loading ...
 • آخرین خبرها

 • موضوعات

 • تبلیغات خبر خِرامه
 • اجتماعی

 • تارنمای خبر خِرامه